برون سپاری خدمات IT

خدمات it طیف وسیعی از خدمات و فعالیت ها را شامل می شوند که هر شرکت یا گروه تجاری یا هر سازمان و اداره ای به آن نیاز دارد. خدمات مورد نظر شرکت ها می تواند از نصب و رفع خرابی سیستم عامل گرفته تا راه اندازی و پشتیبانی شبکه های کامپیوتری را شامل شود. اما بسیاری از شرکت ها به جای استخدام چند نفر متخصص برای خدمات it خود، برون سپاری خدمات it را بر می گزینند و از مزایای برون سپاری خدمات it بهره مند می شوند. به ویژه برای مشکلات شبکه، برون سپاری خدمات شبکه بسیار رواج یافته است. در ادامه مطلب بیشتر به مزایای برون سپاری خدمات شبکه و خدمات فناوری اطلاعات برای شرکت ها می پردازیم.

آشنایی با مفهوم برون سپاری

بهتر است ابتدا به مفهموم برون سپاری بپردازیم که به ویژه سال های اخیر بسیار پررنگ تر شده است. برون ‌سپاری به واگذاری انجام فرایندها یا فعالیت‌ های داخلی یک کسب و کار یا شرکت به یک تامین کننده خارجی تحت قرارداد مشخص اطلاق می ‌شود. هنگامی که یک سازمان برخی از فعالیت‌ ها یا فرایند های کسب و کار خود را به عرضه ‌کننده ‌ای در بیرون از شرکت یا سازمان خود بسپارد این عمل را برون‌ سپاری می‌نامند.

تعاریف بسیاری برای برون سپاری وجود دارد. اما یکی از اساسی ترین آنها، واگذاری خدمات به شخص ثالث یا یک شرکت است. در حقیقت برون سپاری قراردادی است که میان یک شرکت یا سازمان با یک شرکت دیگر یا فردی متخصص بسته می ‌شود تا بخشی از عملیات یا وظایفی که قرار بوده است توسط کارمندان آن شرکت انجام شود، در مدت زمان مشخص قرارداد به شرکت یا فرد متخصص طرف قرارداد واگذار گردد. فرآیند برون سپاری که قرار است توسط گروه دیگری انجام شوند می ‌تواند درون شرکت یا بیرون از آن انجام شود.

امروزه اکثز شرکت ها سعی میکنند تا با برون سپاری خدماتی که نیاز دارند به فعالیت اصلی خود برسند و ما هم در خصوص برخی کارهای خدمات شرکت مثل سئو سایت به شرکت دیگری این خدمات را واگذار کردیم تا در گیر خدمات سئو نباشیم و به فعالیت اصلی خودمان بپردازیم.

برون سپاری خدمات شبکه

دلایل و مزایای برون سپاری خدمات بسیار زیاد بوده و برای فعالین اقتصادی و شرکت ها صرفه زیادی دارد. یکی از اصلی ‌ترین دلایل برون سپاری، کمبود منابع ضروری مانند کمبود کارمندان دارای دانش‌ کافی برای انجام کار است. منفعت دیگر برون سپاری کاهش هزینه هاست. هزینه‌ نیروی کار و مواد اولیه روز به روز در حال افزایش است و رقابت شدید، شرکت‌ ها را مجبور می ‌کند قیمت ‌ها را پایین نگه ‌دارند تا برای خود مزیت رقابتی ایجاد کنند. اگر راهی برای برون سپاری وجود داشته باشد که بتواند موجب کم کردن هزینه شرکت ها شود و بتواند بر معایب برون سپاری غلبه کند، باید به خوبی بررسی شود برای انجام آن تردید نشود.

برون سپاری خدمات شبکه

برون سپاری خدمات شبکه

برون سپاری خدمات شبکه باعث کاهش هزینه های بالاسری است. به عنوان مثال مثال یک شرکت به جای این که متحمل هزینه‌ ساخت یک سیستم تلفنی در فضای شرکت شود می‌تواند وظیفه‌ پاسخ ‌گویی به نیازهای بخش خدمات مشتریان را به یک مرکز تلفن برون سپاری می کند. از دیگر محاسن برون سپاری خدمات این است که انعطاف پذیری نیزوی کار بالا می رود. برون سپاری این امکان را به شرکت ها می‌ دهد که برای کارهای فصلی و دوره ‌ای منابع انسانی بیشتری در اختیار داشته باشند و هنگامی که کار تمام شد، آنها را کنار بگذارند. به عنوان مثال در مورد حسابداری در فصل مالیات و دوره حسابرسی با برون سپاری این فعالیت ‌ها می‌توان برای یک دوره مشخص با صرف هزینه‌ ثابت افراد بیشتری در خدمت داشت. در مورد برون سپاری خدمات شبکه هم همینطور است و برای نصب و راه اندازی شبکه نیاز نیست که گروهی را در استخدام شرکت داشته باشیم. یکی دیگر از مزایای برون سپاری این است که شرکت روی فعالیت اصلی خود تمرکز می کند و فعالیت های جنبی را به متخصص کار واگذار می کند و این در خصوص کار شبکه واقعا مشخص است که پرسنل درگیر کارها و خدمات شبکه نخواهند بود و تمرکز روی کار اصلی شرکت خواهند داشت.

برون سپاری خدمات فناوری اطلاعات

برون سپاری خدمات شبکه

برون سپاری خدمات شبکه و خدمات it

حال به برون سپاری خدمات شبکه و خدمات it که قابل برون سپاری هستند اشاره می کنیم. یکی از زمینه هایی که در آن برون سپاری بسیار مناسب  بوده و رواج زیادی نیز پیدا کرده است، خدمات انفورماتیک و برون سپاری شبکه است. شرکت ها به جای استخدام نیرو برای موارد فنی شبکه و انفورماتیک خود با صرفه جویی، سعی دارند این موارد را به شرکت ها یا گروه های متخصصی خارج از شرکت خود بسپارند. این شرکت ها معمولا برای یافتن یک شرکت خدمات دهنده در این زمینه، حساسیت بالایی دارند. شرکت خدمات دهنده باید بهترین و سریع ترین خدمات را به ویژه در هنگام بروز مشکل و خرابی در شبکه و سیستم کامپیوتری شرکت سفارش دهنده و کارفرما، ارائه دهد. برون سپاری فناوری اطلاعات  و برون سپاری خدمات مربوط به شبکه ، امروزه به دغدغه و چالشی برای مدیران شرکت ها تبدیل شده تا بتوانند با در اختیار گرفتن یک شرکت خدمات دهنده یا گروه متخصص ارائه دهنده سرویس های پشتیبانی شبکه و برون سپاری واحد انفورماتیک شرکت خود، علاوه بر صرفه جویی در هزینه، استفاده کمتر و بهینه تر از فضای فیزیکی سازمان، از تخصص و دانش اجرایی بیشتری در حوزه مشاوره، اجرا، نگهداری تمامی سرویس های نرم افزاری و سخت افزاری شبکه خود در سطح سرور و کاربران بهره مند شوند.

دید اشتباه مدیران که موجب عدم برون سپاری خدمات شبکه می شود.

برخی مدیران به هیچ وجه موافقتی با برون سپاری خدمات شبکه و خدمات it ندارند و اغلب دید اشتباه آن ها بر اثر شنیده ها و باورهایی شکل گرفته که باعث شده نسبت به برون سپاری بد بین شوند. این دسته از مدیران، اعتقادی به اجرای شبکه از طریق برون سپاری خدمات it ندارند و ترجیح می دهند با استخدام کارشناس شبکه ، کلیه امور مربوط به راه اندازی شبکه های کامپیوتری سازمان خود را به وی بسپارند. باورهای مرسوم این افراد، معمولا مواردی به عنوان معایب برون سپاری و به ویژه برون سپاری خدمات انفورماتیک و شبکه را شامل می گردد که به آن ها اشاره می نماییم.

اولین مورد این است که آن ها اعتقاد دارند هر کسی نباید به اطلاعات سرورهای شرکتشان دسترسی داشته باشد. البته این مورد تا حدی درست است. اما اگر در برون سپاری، شرکتی معتبر و خوش نام که شرکت های بسیاری از سرویس دهی آن راضی هستند را تحت قرارداد درآورند این مشکلشان نیز رفع می شود و می توانند به همچین شرکت معتبر و خوشنامی اعتماد کافی را داشته باشند.

دومین موردی که دید این گونه افراد را منفی کرده است بدبینی نسبت به عدم تعهد شرکت پیمانکار که قرار است کار برون سپاری شده را انجام دهد، می باشد. برای حل این مشکل و رفع این نگرانی نیز راه وجود دارد. در این راستا باید قبل از امضای قرارداد برون سپاری خدمات it و شبکه، از شرکت انجام دهنده خدمات خواسته شود در هر مرحله از پروژه ، مستندات فنی عملکرد خود را به صورت گزارش های مکتوب ارائه دهد. با این محکم کاری ها مدیران می توانند با خیال راحت تر، برون سپاری کار شبکه و انفورماتیک شرکت خود را به شرکتی دیگر بسپارند. اما باز هم تاکید می کنیم سوابق شرکت انجام دهنده خدمات، و رضایت مشتریان قبلی آن بهترین قوت قلب برای مدیران برای دادن سپردن کارشان به آن شرکت می تواند باشد.

مزایای برون سپاری خدمات it و شبکه برای شرکت ها

مزایای برون سپاری خدمات it برای شرکت ها و سازمان ها بسیار می باشد. کاهش هزینه های شرکت با حذف هزینه های استخدام کارمند مربوط به خدمات شبکه و انفورماتیک یکی از مزایای برجسته و به نوعی مهم ترین مزیت برون سپاری در این بخش است. برون سپاری خدمات شبکه و انفورماتیک، موجب صرفه جویی در زمان و منابع داخلی شرکت ها نیز می شود. همچنین شرکت ها می توانند از تنوع خدمات و تخصص های شرکت های ارائه کننده خدمات فناوری اطلاعات و متخصصین شبکه استفاده نموده و محدود به توان و میزان تخصص کارمندان IT خود نشوند. با برون سپاری، مدیران شرکت ها دیگر دغدغه های IT را نخواهند داشت و می توانند با آرامش بیشتری به امور اصلی شرکت بپردازند و تمرکز بیشتری روی موضوع اصلی فعالیت شرکت خود داشته باشند. همچنین از آنجا که شرکت های ارائه کننده خدمات فناوری اطلاعات و شبکه و انفورماتیک، به شرکت های مختلفی در هر صنف خدمات می دهند، لذا شناخت خوبی از نیازهای IT صنف ها داشته و راهکارهای مناسب تر برای آنها خواهند داشت. از این رو برای شرکت های سفارش دهنده بهترین گزینه ها را ارائه خواهند نمود که در صورت استخدام نیروی متمرکز برای این کار، هرگز این مزایا را نمی توانستند به دست بیاورند. نیز برون سپاری خدمات IT برای شرکت ها این امکان را فراهم می آورد که از طریق شرکت های ارائه کننده خدمات به آخرین و مناسب ترین تکنولوژی روز دسترسی پیدا کنند. این در حالی است که در صورت استخدام نیروی متمرکز در بخش انفورماتیک شرکت خود، هرگز نمی توانستند بروزترین و آپدیت ترین تکنولوژی های بازار را در اختیار داشته باشند. از این رو می توان گفت مزایای برون سپاری بر معایب آن برتری چشمگیری دارد که کاملا برای صاحبان و مدیران شرکت هایی که به بهره وری اهمیت می دهند صرفه دارد.

پیشنهاد ویژه برای شرکت ها جهت برون سپاری خدمات it و شبکه

با ذکر مزایای برون سپاری خدمات انفورماتیک و شبکه لازم دانستیم خدمات خود را نیز در این زمینه خدمتتان معرفی نماییم. هر شرکتی که شبکه کامپیوتری دارد قطعا با مشکلات احتمالی می تواند روبرو شود که اصلا دور و بعید نباید به نظر برسد. از این رو شرکت ها حتما باید از قبل فکر حل مشکلات احتمالی را کرده باشند و با شرکتی که این خدمات را در سریع ترین زمان به آنها ارائه دهد، قرارداد داشته باشند. مفتخریم اعلام کنیم این شرکت با داشتن کادری مجرب در زمینه خدمات انفورماتیک در حوزه فناوری اطلاعات ، نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری ، امنیت و پشتیبانی شبکه و … آماده همکاری با ادارات، شرکت ها و سازمان هایی می باشد که قصد برون سپاری خدمات انفورماتیک و شبکه خود را دارند. خدمات سریع و با کیفیت و بروز ما قطعا باعث رضایت مدیران شرکت های سرویس گیرنده خدمات برون سپاری  it خواهد شد که این رضایت مشتری، افتخار همیشگی ما می باشد.